Menfi Tespit Davası

Menfi Tespit Davası

BİRİNE SADECE İMZALADIĞINIZ BİR SENET VERDİNİZ VE SİZDEN BORÇLU OLMADIĞINIZI BİR MİKTARI TALEP EDİYOR? YAPMANIZ GEREKEN ŞEY HEMEN BİR MENFİ TESPİT DAVASI AÇMAK.

Türkiye’nin ekonomik koşulları ve pandeminin yaygınlaşması ile birlikte borçların ödenmesinde zorluk yaşanması sebebiyle veya alacaklı güven ve daha kolay icra takibi başlatabilmek için sizden bir senet düzenlemenizi talep edebilir. Sizde bilgisizlik veya güven nedeniyle senedi açığa imzalı olarak teslim edebilir ya da teslim ettiğiniz senette miktarda tahrifat gerçekleşmesi neticesinde borçlu olmadığınız bir tutarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki bu halde ne yapacaksınız? İcra İflas Kanununda borçlu olmadığı bir tutarı ödemekle karşı karşıya kalan borçluların korunması için ilgililerce menfi tespit davası açılabileceğini düzenlenmiştir. Bu davalar zamansal olarak ikiye ayrılmaktadır. İlki hakkınızda başlatılacak icra takibinden önce ikame edilecek menfi tespit davası, ikincisi ise hakkınızda icra takibi başlatıldıktan sonra ikame edilecek bir menfi tespit davasıdır. Bu iki dava türünün neticelerii bakımından şu şekilde farklılıkları vardır;

İcra takibi öncesinde menfi tespit davası açılması halinde az bir miktar ile hakkınızda takip başlatılmasını engelleyebilecekken takip başlatıldıktan sonra alacak tutarının %115 bir teminat yatırmak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle özellikle borçlu olmadığınız veya ileri sürülen  miktarda alacaklı olmadığınızı düşünüyorsanız, hakkınızda takip başlatılmadan bir avukata başvurmanızda fayda bulunacaktır.