İş dünyasının eleştirdiği düzenlemeler yeni taslak paketle değiştiriliyor.

Ticaret hayatında devrim niteliğinde değişiklikler getiren yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) 1 Temmuz’da yürürlüğe giriyor. İş dünyasının eleştirdiği düzenlemeler gazeteniz DÜNYA’nın  detaylarını verdiği yeni taslak paketle değiştiriliyor.

Taslakla sahtecilik suçları hariç hapis cezaları kaldırılıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da değişiklik paketini NTV’ye anlattı. Yazıcı, “Değişiklikler yetişir. Bu değişiklikler yetişmezse bile kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren sene sonuna kadar bu değişikliklerin yapılması ekonomik hayatın aktörlerini sıkıntıya sokacak boyutta değil” dedi.

Yazıcı, “Dört fiil hariç diğer fiillerin önemli bir kısmını idari para cezası şeklinde yaptırıma bağladık. Bir kısmını da adli para cezası şeklinde yaptırım olmasını doğru bulduk” dedi. Yazıcı, para cezasında alt ve üst sınır uygulamasının da kalktığını ve mülki amirlerin belirleyeceği tek bir tutarda ceza uygulanacağını söyledi. Yazıcı, ortakların şirket kasasından para çekmesini sınırlayan maddenin de yumuşatıldığını açıkladı. Öte yandan DÜNYA, kabul edilen yasa ile düzenlemenin yer aldığı taslak metinde hangi maddelerin nasıl değiştirildiğini detaylı olarak açıklıyor.
Türk Ticaret Kanunu’ndaki son değişiklikleri en ince ayrıntısına kadar gösteren 70 sayfalık taslak metin www.dunya.com’da